Je to tady. Dostali jste za úkol napsat referát a nevíte, z kterého konce začít. Dát dohromady referát ale může být i hračka, když víte, jak na to. Proto jsme pro vás sestavili následujících 9 bodů, které vás provedou celým procesem. Pak už určitě budete vědět, jak začít, co psát a kde skončit.
1) Vyberte si dobré téma
Pokud máte možnost vybrat si téma referátu, využijte této výhody. Nejprve se zamyslete, co by vás mohlo nejvíc zajímat. Dospějete-li k závěru, že vlastně vůbec nic, vyberte si alespoň téma, kterému trochu rozumíte. Poté si nastudujte základní informace a rozhodněte, zda na dané téma zvládnete napsat požadovaný počet stran.
2) Shromážděte základní informace
Přečtěte si pár článků nebo úryvků na téma vašeho referátu. Vzpomeňte si, co už víte, zeptejte se svého okolí, podívejte se na videa a shromážděte tak pár základních informací. Ty nejdůležitější si zapište, pomohou vám v dalších krocích.
3) Navrhněte osnovu
Spousta studentů tento krok podceňuje, ačkoli je velmi důležitý. Osnova referátu vám napoví, o čem psát, zabrání vám odbočit od tématu a celkově vás bude provázet celou prací. Kvalita vaší osnovy se potom logicky promítne i do vašeho referátu. Dejte si záležet.
4) Začněte s psaním
Říká se, že začátek je nejtěžší. Pokud se dostanete přes tuto pomyslnou hranici, už by to mělo jít samo. Při psaní se držte osnovy a neodbočujte mimo téma.
Každý referát by měl mít v první řadě úvod a závěr. V úvodu vtáhněte čtenáře do konkrétního tématu. Nastiňte danou problematiku, položte otázky a vysvětlete, proč vás dané téma zajímá a jaký je váš cíl. V závěru shrňte celou práci, nejdůležitější informace a poznatky.
Mezi úvodem a závěrem se nachází vlastní text práce neboli stať, kde blíže popište veškeré informace. Vlastní text práce rozdělte do jednotlivých kapitol a odstavců dle osnovy. Nezapomínejte na obrázky a grafy, u kterých si čtenář alespoň trochu odpočine a celou práci lépe pochopí. Ke každé informaci, která není z vaší hlavy, uveďte její zdroj. V takovém případě jde o parafráze. Citace se umísťují do uvozovek a musíte zachovat jejich přesné znění. Všechny použité zdroje byste následně měli uvést na konec svého referátu.
Jakmile budete mít text hotový, celý jej řádně naformátujte. Nejčastěji se používá font Times New Roman a velikost písma 12. Důležité je také řádkování, které bývá v případě referátů 1,5.
5) Proveďte první kontrolu textu
Před první revizí si od referátu alespoň na chvíli odpočiňte a nechte ho uležet. Poté budete mít mnohem větší nadhled a snadno tak rozpoznáte, co je v textu ještě potřeba upravit.
6) Zpracujte referát do konečné podoby
Doplňte chybějící informace, upravte jednotlivé věty a na závěr si celý text přečtěte jedním dechem. Získáte tak celkový dojem ze své práce. Lépe pak doladíte poslední detaily.
7) Zkontrolujte finální podobu svého referátu
Pro kontrolu gramatických chyb a překlepů nejprve využijte automatickou opravu v některém z textových editorů. Poté si práci důkladně přečtěte „okem korektora“.
8) Požádejte o kontrolu bližního svého
Požádejte svého sourozence, kamaráda nebo rodiče, aby si práci přečetl. Získáte tak cennou zpětnou vazbu a podchytíte i ty nejmenší chybičky.
9) Připravte se na prezentaci
Občas musíte referát na závěr ještě prezentovat před ostatními. To však neznamená, že jej přečtete a máte hotovo. Na prezentaci se musíte připravit dle požadavků vyučujícího. Někdy je potřeba zpracovat prezentaci v PowerPointu, jindy stačí během 5–10 minut ústně shrnout celou práci. Struktura prezentace je přitom velmi podobná vaší práci. Při prezentaci se věnujte úvodu a závěru práce, z vlastního textu práce zmiňte stěžejní informace a nezabíhejte do zbytečných detailů, ve kterých se publikum akorát ztratí.
Jakmile zvládnete první referát, druhý už půjde snadno. Nepodceňte přípravu, stejně tak kontrolu gramatických chyb a překlepů. A hlavně – zkuste si to užít. Referát stejně musíte napsat. Jaký k tomu zaujmete postoj, záleží jen na vás.