Nejen v teoretické a praktické části práce, ale také v přílohách je nutné, aby “pisatel/student” citoval veškerý převzatý materiál dle stanovených citačních norem. Pokud si nejste jisti, jak by měla vypadat forma citací zadaná Vaší školou, doporučujeme prozkoumat internetové stránky Vaší fakulty, kde jsou většinou tyto informace uvedeny. Ve většině případů se používá obecně platná norma ISO 690, avšak každá fakulta může uplatňovat svou vlastní upravenou verzi. Často jsou pro potřeby psaní vědeckých prací na jednotlivých fakultách vydávány směrnice. V normě ISO 690 je uvedeno zejména to, co nesmí v citaci bakalářské práce chybět a v jakém pořadí mají být tyto prvky uspořádány. Je vždy potřeba si na začátku psaní zvolit formu citací, kterou budete užívat v celé práci. Pokud si nebudete vědět rady, zda máte jednotlivé zdroje správně ocitovány, doporučujme pro sjednocení používat generátor citací na stránkách www.citace.com. Pokud jsou v práci použity vlastní zdroje, doporučujeme zmínit, že se jedná o vlastní materiály (zdroj: vlastní zpracování).
Způsoby citací v bakalářské práci
Osvojte si důkladně jednotný způsob, jakým budete v celém textu bakalářské práce citovat odbornou literaturu. Vzhledem k většímu rozsahu bakalářské práce je velice často užívána tzv. zkrácená citace s pomocí poznámek pod čarou (v MS Word klikněte na Odkazy a Vložit poznámku pod čarou). V poznámce pod čarou se mnohdy uvádí pouze příjmení autora, název publikace, rok vydání a stránka, kde se citovaná pasáž nachází (RŮČKOVÁ, Petra. Finanční analýza – metody, ukazatele a využití v praxi. 2008, s. 71.). Úplný bibliografický záznam pak čtenář nalezne v seznamu literatury (RŮČKOVÁ, Petra. Finanční analýza – metody, ukazatele a využití v praxi. 2. vyd. Praha: Grada Publishing, 2008. 120 s. ISBN 978-80-247-2481-2.). Dále je možné používat harvardský způsob citací, kdy citovanou pasáž můžete začít např. následovně: Autor MACHEK (1997, s. 182) uvádí, že…, apod. Dalším typem citací je forma číselného odkazu. Každý odstavec je očíslován hranatou závorkou s odkazem na seznam zdrojů uvedený na konci práce.
Jak správně ocitovat zdroje v bakalářské práci?
Podstatné je si uvědomit, že je potřeba, aby bylo v textu adekvátně vyznačeno, odkud byla daná myšlenka čerpána. Pokud je do práce vložen obrázek, graf, tabulka nebo je použita část z Vaší již publikované práce, musí být vždy uveden zdroj. V případě, že by v práci byla uvedena všeobecně známa informace, citace v bakalářské práci nemusí být použita. Konkrétně je tím myšleno např. to, že byl Jan Hus upálen 6. 7. 1415, apod. Pokud však v práci byla použita např. celá věta nebo odstavec o této události, pak je potřeba zdroj uvést. V takovém případě se jedná o přímou citaci.
Rozdíl mezi přímou citací a parafrází v bakalářské práci
Pokud je v práci použit doslovně převzatý text z jiné publikace, pak se jedná o přímou citaci. V takovém případě bývá text oddělen od zbytku textu kurzivou a je dán do uvozovek. I zde je potřeba uvést autora a zdroj, odkud bylo čerpáno. Obecně je platným pravidlem, že Vaše práce by neměla obsahovat více než 10 % přímých citací. Pokud byl převzatý text přeformulován vlastními slovy, avšak význam zůstává stejný, jedná se o parafrázi. Tento text se již uvozovkami neoznačuje, ale musí být uveden zdroj, odkud bylo čerpáno.
Plagiát
Ať už se jedná o přímou nebo nepřímou citaci, bude bakalářská práce označena za plagiát, pokud nebude adekvátně uvedeno, odkud byla daná myšlenka čerpána. To platí také v případě obrázků, grafů, zkrátka veškerého přebraného materiálu. Doporučujeme nechat ověřit práci plagiátorskou kontrolou na stránkách www.odevzdej.czPráce bude ověřena během několika dnů a výsledek kontroly bude zaslán na Váš mail.