[Blog]

Které téma tedy není vhodné volit pro bakalářskou nebo diplomovou práci?

Nedoporučujeme řešit téma, které povede k bezvýznamným výsledkům (tedy banálním, které si snadno každý domyslí). Nevhodná jsou taktéž témata, která jsou v současnosti ve fázi řešení či téma v současnoti diskutované (z důvodu nedostatku literatury), ovšem pro zkušeného „pisatele/studenta“ právě takové téma může být naopak přínosem (přidanou hodnotou).

Dalšími nevhodnými tématy řešení pro tyto typy odborných prací jsou témata neposkytující dostatečný prostor k projevu tvůrčích schopností, témata vyloženě diskusní či porovnávací (mohou vyvolat spory při obhajobě), dále pak se jedná o témata podmíněná již předchozím zpracováním odlišných problematických okruhů, či téma v úzkém spojení s cizojazyčnou obratností, kterou „pisatel/student“ momentálně nevyniká. Naprosto nevhodné je volit téma, které evidentně přesahuje znalosti a dovednosti „pisatele/studenta“, nebo dokonce odporuje jeho oborovému zaměření.

Hlavní zásady pro psaní vědeckých prací

Každý student, který má psát vědeckou práci (bakalářskou, diplomovou, MBA či disertační)[1], ještě před započetím psaní by měl znát hlavní zásady a především metody psaní vědeckých prací. Měl by být schopen metody ve své práci použít a také chápat zásady výběru vhodných metod vědecké práce pro jejich zpracování. Právě používám vhodných vědeckých metod v závěrečných prací se zabývají hodnotící komise, kterým může student naplnit parametry požadavků, které jsou na vědecké práce u všech institucí kladeny. Ještě předtím než se budeme zabývat výběrem a správným použitím vědeckých empirických metod, se budeme zabývat, jak používat vědeckou terminologii a stylistiku. Dále si v této kapitole vymezíme jak stanovit vědeckou hypotézu, tak abychom správně napsali úvod vědecké práce a mohli začít vědecky psát.

 

[1] Používáme též vědeckou práci, či závěrečnou práci.

Sdílet

Podobné články

21. 05. 2015

Jak si představit výzkum a jeho teoretické vymezení?

„Empirický“ výzkum je jeden z výzkumů, který představuje logický, oganizovaný a systematický proces, který využívá empirická data. Zpravidla je založen na zkušenostech nebo pozorování sledovaného jevu. Cílem výzkumu je získat data, respektive sledované informace o světe a některých jeho vlastnostech. Dílčími cíli výzkumu mohou být explorace – průzkumy (tedy hrubé chápání sledovaného jevu), deskripce – popisy (přesné měření a popisy vlastností sledovaných jevů, resp. jak? Kolik? co?) a v neposlední řadě explanace – vysvětlení (poznání a popis vnitřních vztahů mezi vlastnostmi sledovaného jevu, tj. Proč?). Například v sociálních vědách se můžeme setkat s konceptuálně-filosofickým výzkumem, historickým výzkumem.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo