Na bakalářskou práci máte obvykle celé dva semestry. Na první pohled se to může zdát jako dlouhá doba. Opak je ale pravdou. Semestr za semestrem uteče jako voda a vy budete nervózně dopisovat poslední řádky pár dní před odevzdáním celé práce. Nepodceňte plánování a začněte včas.
Určitě jste už slyšeli historky o tom, jak lidé zvládli napsat bakalářku za týden. Pokud se ale v daném tématu příliš neorientujete, půjde to velmi těžko. Na výsledku to navíc bude znát a ten stres za to rozhodně nestojí.
Plán práce je základem úspěchu – a nejen to
Plán vám ušetří spoustu nervů a navíc budete vědět, kolik času ještě zbývá. Projděte si následující řádky od prvního písmene až po odevzdání práce a zjistěte, jak a podle čeho si správně rozvrhnout čas.
Správný start
Ještě než se dohodnete na tématu své práce, měli byste vědět, do čeho jdete. Zjistěte si základní informace, přečtěte nějaký článek nebo úryvek z učebnice, případně se poraďte se spolužáky. Avšak pokud jste tento bod podcenili, nemusíte věšet hlavu. Bakalářská práce se dá zvládnout i tak. S průzkumem odborné literatury byste měli nicméně začít co nejdříve. Pomůže vám to s plánováním celé práce. Zjistíte, kolik informací máte k dispozici nebo zda je budete muset ještě dohledat.
Důležitost obsahu
Každý školitel očekává od studentů něco jiného. Některý to nechá zcela na vás, druhý bude vyžadovat plnění přesných termínů. První extrém je asi nejhorší – pokud máte takového školitele, měli byste si nastolit vlastní pravidla, abyste práci stihli včas.
Vaším prvním úkolem by měl být návrh obsahu, který následně proberete s konzultantem nebo vedoucím práce. Zároveň se tak dohodnete, co v práci očekává a co ne. Obsah je tedy velmi důležitý a měli byste v něm mít jasno.
Návrh praktické části
Každá bakalářská práce je trochu jiná. Rozdíly jsou patrné například v délce textu, ale především se liší v praktické části. Pokud musíte zpracovat dotazník, zřejmě vám nezabere tolik času jako například nějaký náročnější výzkum. S praktickou částí přesto začněte vždy co nejdřív. Nikdy nevíte, co se může stát.
Jakmile sestavíte obsah své bakalářské práce, věnujte se ihned praktické části. Měli byste na ní pracovat v průběhu obou semestrů, a pokud ji stihnete dříve, získáte alespoň čas pro přípravu na státní závěrečnou zkoušku.
Termíny pro odevzdání
Domluvte se svým vedoucím, zda práci budete odevzdávat po kapitolách, nebo jinak. Následně stanovte termíny pro jejich odevzdání. Donutí vás to psát, a zároveň tak školiteli dáte vědět, kdy si má udělat čas, aby práci zkontroloval.
Pokud začínáte psát od září, první část byste měli zvládnout napsat ještě téhož roku, tedy do Vánoc. Další termín můžete stanovit měsíc po zkouškovém. Třetí zase měsíc před odevzdáním a hotovou práci už potom zašlete svému školiteli v dostatečném předstihu.
Na tisk si nechte alespoň týden
Jak budou vypadat desky vaší práce, víte dopředu. A to se hodí, protože vyrobit desky trvá nejdéle. Přípravu pevných desek tak zadáte třeba až měsíc dopředu, poté stačí přijít do příslušného tiskařství nebo knihařství, nechat práci vytisknout, svázat a ještě tentýž den si ji můžete v některých případech odnést. Přesto si však nechte na odevzdání alespoň týden, kdyby se objevil nějaký problém. Také doporučujeme zkontrolovat úřední hodiny příslušného studijního oddělení.
Nestíháte? Žádný strach
Pokud jste právě zjistili, že nestíháte, žádný strach. Se zpracováním podkladů pro vaši bakalářskou práci vám milerádi pomůžeme. Pošlete nám nezávaznou objednávku a bakalářku společně zvládneme třeba i za A.