[Blog]

Připravte si čaj nebo tinkturu z listů jinanu dvoulaločného

Jinan dvoulaločný je zázračný strom, který představuje jakousi pomyslnou hranici mezi jehličnany a listnáči. Kořeny tohoto prastarého stromu – známého také jako Ginkgo biloba – sahají až do Číny, kde se jinan dvoulaločný stal důležitou součástí tradiční čínské medicíny. Přispívá k prokrvení celého těla a má tak pozitivní vliv na činnost mozku včetně kognitivních funkcí. Mimo jiné pomáhá i při potížích se studenými končetinami.

Nejprve budete potřebovat listy

Ačkoli tento strom pochází z Asie, najdete ho také v našich končinách. Nejčastěji v parcích a okrasných zahradách, které zdobí svou bohatou korunou plnou na pohled zvláštních listů. Rozhodně se tak nemusíte bát, že byste si ho spletli s jiným, podobně vypadajícím stromem.

Listy jinanu dvoulaločného sbírejte ideálně na přelomu léta a podzimu, kdy obsahují velké množství účinných látek. Následně je můžete využít čerstvé nebo je usušit. V druhém případě svažte několik listů dohromady a zavěste je za jejich řapíky na šňůru ve větrané místnosti. Přitom je chraňte před přímým sluncem, nepoužívejte sušičku ani troubu. Nechte je uschnout pěkně přirozeně, a jakmile budou suché, vložte je do skleněné nádoby s uzávěrem – a máte hotovo.

Recepty na čaje a tinkturu z jinanu dvoulaločného

Čaj z čerstvých listů

Pokud nechcete čekat, až listy pěkně uschnou, uvařte si čaj z čerstvých listů.

Návod k přípravě:

  1. Zalijte 5 čerstvých listů 1 litrem vody.
  2. Alespoň 5 minut listy povařte na mírném ohni.
  3. Čaj oslaďte medem a dochuťte citronem dle libosti.

Čaj ze sušených listů

Ze sušených listů jinanu můžete připravovat čaj po celý rok, nejen v období sklizně – a to se vyplatí.

Návod k přípravě:

  1. Zhruba 2 sušené listy zalijte 200 ml vroucí vody.
  2. Nechte 2 minuty vyluhovat.
  3. Dochuťte medem, citronem, zázvorem nebo jinou bylinkou dle potřeby.

Léčivá tinktura

Tinktura je ve srovnání s čajem mnohem účinnější. Běžně ji pořídíte například v lékárnách, ale můžete si vyrobit i vlastní. O jejím užívání se ale nezapomeňte poradit se svým lékařem.

Návod k přípravě:

  1. Nakrájejte listy na drobno.
  2. Nasypte přibližně 3 lžíce listů do skleněné nádoby s uzávěrem.
  3. Zalijte 4 dl koncentrovaného lihu (alespoň 60%).
  4. Nechte macerovat nejméně 2 týdny, nádobu vždy 1× denně protřepejte.
  5. Po 2 týdnech směs přeceďte pomocí sítka.
  6. Uschovejte tinkturu v nádobě z tmavého skla.
  7. Užívejte po kapkách.

 

V případě, že vás příprava čajů nebo tinktur z jinanu dvoulaločného příliš neláká, zvolte raději některý z výživových doplňků.

 

Sdílet

Podobné články

06. 04. 2020

3 tipy na zpracování léčivých bylin

Léčivé byliny jsou všude kolem nás. Stačí se v nich jen trochu vyznat, vyrazit na procházku a nasbírat si některé z nich na povzbuzení, pro případ nemoci nebo jen tak pro radost. Jaký způsobem je ale zpracovat, aby vám vydržely co nejdéle?

27. 01. 2020

Nedostatek vitamínu B a jeho příznaky

Vitamínů B je hned několik; přesněji řečeno osm. Souhrnně se někdy označují jako B-komplex a jejich význam je pro lidské tělo obrovský, účastní se totiž především řady metabolických procesů. Nicméně lidský organismus si nedokáže vitamíny B vytvářet sám, proto je musí přijímat prostřednictvím stravy. Vyšší spotřebu vitamínů z řady B mohou mít například ženy užívající hormonální antikoncepci nebo lidé trpící mentální anorexií. Svou roli hraje také časté užívání alkoholu a problémy s trávicím traktem, kdy může být správné vstřebávání tohoto vitamínu ohroženo. Na dostatečný přísun vitamínu B by si měli dát pozor také lidé s vegetariánskou nebo veganskou stravou – a případně by měli zvážit i některý z doplňků stravy.

13. 04. 2020

Vitamíny skupiny B a jejich důležitá role v lidském těle

Vitamíny s označením B možná znáte také jako B-komplex, což je souhrnný název pro celkem 8 vitamínů patřících do této skupiny. Ačkoli se jedná o chemicky odlišné látky, vzájemně se doplňují ve svém působení a jsou klíčovou součástí buněčného metabolismu. Přitom hrají roli kofaktorů, které jsou nezbytné pro funkci určitých enzymů, nebo jejich prekurzorů, ze kterých následně kofaktory vznikají. Všechny vitamíny ze skupiny B jsou rozpustné ve vodě a přebytečné množství tak odchází z těla ven močí. Na jednu stranu je to výhodné, jelikož v podstatě nehrozí předávkování, na druhou stranu je nejsme schopni v těle ukládat ani vyrábět, a proto je musíme neustále přijímat prostřednictvím stravy.

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo