[Blog]

Teoretická část

Jak již bylo řečeno v předešlé kapitole, každý výzkum je nutné začít určením výzkumného problému. Autor definuje, co je předmětem jeho zkoumání. Od tohoto určení problému se odehrává další postup odborné práce (platí pro diplomové i bakalářské práce).

Vědecký výzkum je systematické, kontrolované, empirické a kritické zkoumání hypotetických výroků o předpokládaných vztazích mezi přirozenými jevy“.

Velmi často se pisatel setkává s pojmy validita (tak aby měřil to, co měřit má), realibilita (pokud se objekt nezmění, opakované měření vykazuje stejné výsledky), reprezentativnost a objektivizace. Zásady odborných prací jsou především tedy dány jejich užitečností a použitelností v budoucí praxi.

Zásady pro správné zpracování teoretické části práce

Odbornou práci autor začíná vymezením řešené problematiky a dále studuje dostupné zdroje, z kterých analyzuje a předkládá teoretická východiska. V této fázi odborného zkoumání studuje relevantní odbornou literaturu a dostupné odborné prameny (publikace, dokumenty, články etc.) a seznamuje se současným pohledem ostatních odborníků, může čerpat informace i z praktického prostředí (podniky, komunity, regiony etc.). Do studia a čerpání znalostí oboru patří i odborné konzultace (nejen s pedagogy, ale i odborníky v praxi) a rozhovory s příslušnými institucemi, ve kterých se bude výzkum odehrávat.

Výběr správné publikace

Z odborného pohledu je nepřijatelné, aby student při hledání teoretických východisek pro řešení sledovaného jevu či tématu, vycházel jen z jedné základní publikace nebo ještě v horším případě ze svých vlastních zkušeností. Velmi negativně se také hodnotí, pokud autor práci v průběhu jejího zpracování vůbec nekonzultoval s vedoucím.

Pro nalezení teoretických východisek sledované problematiky je žádoucí, aby autor rozuměl odborným tvrzením a měl odbornou literaturu dobře „zvládnutou“. Současnost vyžaduje mnohdy vyhledávání informací na internetu v cizojazyčných textech.

Základní přípravou teoretických východisek autora ochrání před řešením již vyřešeného nebo před opakováním stejných chyb, které už udělali výzkumníci před námi. O tomto se většinou dozvíme až v závěrech odborných prací. Analýza odborné literatury vyžaduje také porozumění a určení odborné terminologie, respektive pojmů, které se budou v práci používat. Pojmy je nutné definovat, aby byly pochopitelné. Dále pak při stanoveníhlavní otázky a problému je nutné pamatovat na konkrétnost, jednoznačnost a empirickou ověřitelnost.

Volba vhodné výzkumné metody

Už v teoretické části práce autor zvažuje, jakou výzkumnou či jaké výzkumné metody bude při zpracování analytické části odborné práce (nejčastěji bakalářská práce a diplomka) používat. Musí se také rozhodnout, jakým metodickým nástrojem dospěje k požadovaným výsledkům. Výběr výzkumných metod a technik, ale i způsob jejich zpracování, je závislý na zadaném tématu a stanoveném problému, který autor řeší. Výzkumné metody a techniky jsou voleny tak, aby naplňovaly stanovené cíle práce. Rozhodně nedoporučujeme, aby autor tvořil vlastní metodické nástroje, které ještě nejsou ověřené. Pokud už se rozhodne tvořit vlastní výzkumný nástroj, bude muset provádět tzv. předtestování (předvýzkum) pro ověření jeho výpovědní hodnoty.

Sdílet

Podobné články

20. 05. 2019

Ovládněte svou nervozitu aneb zvládněte obhajobu závěrečné práce s přehledem

Každý je tak trochu nervák. Na někom to není tolik vidět, jiný zas vypadá, že se na místě sesype. V každém případě je potřeba umět se svou nervozitou pracovat. Nejenže má negativní vliv na vaše zdraví, také vám může u obhajoby závěrečné práce pěkně zavařit. Chcete-li se ale své trémy nadobro zbavit, tak pro vás máme špatnou zprávu. Nikdy se jí totiž úplně nezbavíte a vždy vás bude tak trochu strašit. Pokud ji však ovládnete, můžete ji využít ve svůj prospěch. Nervozita je totiž nejen nepříjemný pocit, ale zároveň také jakýsi motor, který žene k lepším výsledkům. Pojďme se tedy podívat, jak se dá nervozita ovládnout. Nenechte se však odradit, je to běh na dlouhou trať, ale výsledek stojí za to.

01. 02. 2015

Co to je bakalářská práce?

Zpracování, odevzdání a úspěšná obhajoba bakalářské práce před oborovou komisí jsou základní podmínky k získání bakalářského titulu. Sepsání bakalářské práce adekvátní kvality proto vyžaduje nejen odborné znalosti, ale i nemalé úsilí, čas a nejlépe zkušenosti se psaním závěrečných prací ...

Novinky do vašeho e-mailu

Získejte informace, jak si zjednodušit studium a bonusy zdarma

Odesláním formuáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů

Copyright © seminarkyza1.cz 2024

Převodem logo Mastercard logo Gopay logo Visa logo