Alvin E. Roth - Nobelova cena za ekonomii 2012

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Teorie stabilních tržních alokací a praktický návrh trhů (společně s Lloydem Shalpeym).

Popis osobnosti:

Narodil se 18. Prosince roku 1951 v Queens. Vystudoval Kolumbijskou univerzitu, přičemž zde se zabýval operačním výzkumem. Posléze přešel na Standford a zde také získal titul doktora, a to v oblasti operačního výzkumu. Ze Stanfordu odešel přednášet na Illinoiskou univerzitu, následně na Pittsburskou univerzitu a poté se opět vrátil na Stanford. V současnosti přednáší jako profesor emeritus na Harvardu.

Zabýval se především teorií her. Je představitelem experimentální ekonomie, zkoumající kupříkladu spojení ekonomie a neurologie či psychologie. V roce 2012 mu společně s Lloydem Shapleym byla udělena Nobelova cena za ekonomii. Oba laureáti ovšem zpravidla pracovali každý zvlášť. Lloyd kromě jiného například zkoumal, jak se lidé a podniky navzájem hledají, což se týká osobního života a manželství, školy či práce. Osobní vztahy posléze ovšem převedl do tržního prostředí, díky čemuž mohl zjistit, jak se chování domácností a podniků proměňuje v závislosti na změnách hospodářských podmínek regulujících vládami a centrálními bankami.

Praktické problémy řeší prostřednictvím matematické teorie her. Roth prokázal, že i vysoce teoretická práce má zajímavé praktické aplikace.


Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Nobelovu cenu za ekonomii letos dostali Alvin Roth a Lloyd Shapley z USA [online]. Praha: iRozhlas, 2012 [cit. 2020-08-03]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/nobelovu-cenu-za-ekonomii-letos-dostali-alvin-roth-a-lloyd-shapley-z-usa_201210151537_sbartosova.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace