Bengt Holmström - Nobelova cena za ekonomii 2016

Bengt Holmström 

Země:

Finsko

Nobelova cena:

Rozvoj teorie smluv (společně s Oliverem Hartem).

Popis osobnosti:

Narodil se 18. dubna roku 1949 v Helsinkách ve Finsku. Jeho studium bylo zaměřeno na obor matematiky, fyziky, statistiky a teoretické fyziky, a to na Helsinské univerzitě. Magisterský titul mu byl udělen na Stanfordu v roce 1975. Zde získal rovněž titul doktora v roce 1978. Od roku 1994 působil na rovněž velice prestižní MIT, avšak ještě předtím na Yale.

Je mikroekonomickým teoretikem, který se proslavil zejména svým výzkumem teorie smluv. Z obecnějšího hlediska pracuje rovněž na teorii uzavírání smluv a pobídek, obzvláště pak ve sféře teorie podniku, správy a řízení společností, jakož i problémů s likviditou při finančních krizích.

V roce 2016 mu byla udělena Nobelova Cena společně s Oliverem Hartem. Cenu získal za příspěvek k teorii kontraktu. Jinak řečeno, jedná se o způsoby, prostřednictvím kterých ekonomičtí aktéři uzavírají vzájemné smlouvy. Díky jeho práci bylo možné lépe porozumět tomu, kdy by měly veřejné služby a instituce jako školy či věznice být v soukromých rukou, a kdy naopak v rukou veřejných. Od sedmdesátých let také významnou měrou přispěl k poznání problému zastupovaného a zástupce. Tímto způsobem kupříkladu ukázal, jak svázat plat ředitele podniku s jejími výsledky.

Zdroj: 

Nobelovu cenu za ekonomii získali Oliver Hart a Bengt Holmströn, dostali ji za přínos teorii kontraktu [online]. Praha: E15, 2016 [cit. 2020-08-05]. Dostupné z: https://www.e15.cz/zahranicni/nobelovu-cenu-za-ekonomii-ziskali-oliver-hart-a-bengt-holmstron-dostali-ji-za-prinos-teorii-kontraktu-1323694.

VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace