Christopher A. Sims - Nobelova cena za ekonomii 2011

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Empirický výzkum příčin a následků v makroekonomii (společně s Thomasem J. Sargentem).

Popis osobnosti:

Narodil se 21. října roku 1942 ve Washingtonu D. C. Titul A.B. mu byl udělen na Harvardu. Na této univerzitě posléze získal také doktorát, a to z oblasti ekonomických věd. Působil zde taktéž jako přednášející. Vyučoval ovšem také na Minnesotské univerzitě či Yale. Dnes působí jako profesor ekonomie a bankovnictví na Princetonu. Jeho zájem se soustředí především na ekonometrii.

V roce 2011 mu byla společně s Thomasem J. Sargentem udělena Nobelova cena za ekonomii. Sims Sargentovy teorie racionálního očekávání doplnil o pečlivě propracovanou ekonometriku. Jednalo se především o metodu vektorové autoregrese v empirické makroekonomii, což je možné využít k rozboru dopadů dočasných změn v ekonomické politice. Zmiňovaný postup byl aplikován kupříkladu na určení důsledků zvýšené úrokové sazby, kterou určují centrální banky.

Dále je třeba říci, že Simse je možné zařadit mezi klasické makroekonomy. Lze jej považovat za jednoho z otců teorie racionálního očekávání, jež na jednotlivce pohlíží jako na přemýšlivé stratégy, upravující své osobní postoje a chování podle předpovědi dalšího vývoje. V současné době je zároveň velmi příznačné, že byl rovněž jedním z kritiků zavádění společné evropské měny. V rámci svého článku z roku 1999 zpochybnil rovněž nezávislost Evropské centrální banky.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace