Clive W. J. Granger - Nobelova cena za ekonomii 2003

Země:

Velká Británie

Nobelova cena:

Vyvinutí metod analýzy ekonomických časových řad vykazujících časově podmíněnou volatilitu (společně s Robertem F. Englem).

Popis osobnosti:

Narodil se 4. září roku 1934 ve Velké Británii. Bakalářský titul získal v roce 1955 na University of Nottingham. Na té samé univerzitě obdržel také titul doktora a vyučoval zde také matematiku a ekonomii. Od roku 1974 pak přednášel rovněž na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Nicméně v roce 2003 Spojené státy opustil, přestěhoval se na Nový Zéland a zde působil jako profesor na University od Cantebury.

Velmi důležitou etapou jeho života se stala zejména sedmdesátá a osmdesátá léta. V tomto období působil na zmiňované Kalifornské univerzitě a navázal zde úzkou spolupráci s Robertem F. Engelem. Na základě jejich spolupráce vznikla publikace, která byla věnována dlouhodobým ekonomickým vztahům. Granger se zaobíral především otázkou ekonometrických a statistických metod. Zajímala ho však také problematika finančních trhů a metodologie ekonomie. Jeho metody se dnes využívají zejména při zkoumání závislosti spotřeby na jiných veličinách, jako je kupříkladu:

Nutno dodat, že jejich vzájemné postupy časem vytlačily a překonaly klasickou statistickou analýzu a eliminovaly ty největší omyly v hodnocení závislostí makroekonomických veličin.

Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace