Daniel Kahneman - Nobelova cena za ekonomii 2002

Země:

Izrael / Spojené státy americké

Nobelova cena:

Uplatnění laboratorních pokusů jako nástroje empirických hospodářských analýz, zvláště při studiu alternativních tržních mechanismů (společně s Vernonem L. Smithem).

Popis osobnosti:

Narodil se 5. března roku 1943 v Izraeli. Během druhé světové války ovšem pobýval ve Francii a zpátky do Izraele se vrátil až po skončení války v roce 1946. Bakalářský titul mu byl udělen v roce 1954, a to z psychologie a matematiky. Stalo se tak na Hebrew university. Za dalších sedm let získal také titul doktora z psychologie, a to na Kalifornské univerzitě. Má dvojí občanství, jak izraelské, tak americké. Od roku 1993 až do současnosti působí na Princetonu v USA.

S jeho osobou se významně spojuje jméno Tversky, se kterým dlouhodobě spolupracoval na svých experimentech. Ty by mohly vysvětlit velké kolísání na finančních trzích a další jevy, které nejsou součástí současných modelů. Bohužel jeho spolupracovník Tversky zemřel již v roce 1996. Když Kaheman přebíral v roce 2002 Nobelovu cenu, prohlásil následující: „Cítím, že to je cena pro nás oba. Pracovali jsme spolu více než desetiletí.“ Je třeba dodat, že sestál vůbec prvním Izraelcem, který Nobelovu cenu získal.

Je však také držitelem mnoha dalších ocenění jakož i čestných titulů. Významná a také velice rozsáhlá je rovněž jeho tvůrčí publikační činnost. Poměrně nedávno vydal výbornou publikace „Myšlení, rychlé a pomalé“.

Zdroj: HAVLÍČEK, David a Michal STUPAVSKÝ. Investor 21. století: jak ovládnout vlastní emoce a uvažovat o zajištění na stáří. Praha: Plot, 2013. s. 67.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace