Edmund S. Phelps - Nobelova cena za ekonomii 2006

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Objevy v makroekonomické politice.

Popis osobnosti:

Narodil se 26. července roku 1933 v Chicagu. Jeho rodiče však během Velké hospodářské krize byli nuceni přestěhovat se do New Yorku, kde také začal chodit do školy. Školu ukončil v roce 1951 a dále pokračoval na Amherst College, kde získal titul B.A. Pro další studia zvolil Yale University. Zde se poprvé potkal s dalšími laureáty Nobelovy ceny Jamesem Tobinem a Thomasem Schellingem. Na Yalu také započal svou akademickou dráhu a v roce 1959 mu byl zde také udělen titul doktora. Posléze přešel na Pennsylvánskou univerzitu a začal se pečlivě věnovat problematice inflace. Další z univerzit se stala Kolumbijská univerzita, kde se od roku 1982 stal profesorem politické ekonomie.

Během působení na této univerzitě se mu značně mění život, neboť zde potkává Vivian Montdor, svou budoucí manželku. V současnosti je taktéž ředitelem Columbia’s Center on Capitalism and Society. Je možné konstatovat, že teorie nositele Ceny Švédské banky za ekonomii na paměť Alfreda Nobela je prověřená časem, neboť mu byla předána až 10 let po jeho klíčovém objevu. Ta se týká vztahu mezi inflací a nezaměstnaností. Protože jeho teorii je už dlouhodobě využívána centrálními bankami při řízení měnové politiky, bývá Phelps v některých pramenech označován jako bojovník proti inflaci. Rovněž je často nazýván jako muž, který pomohl našim úsporám. Phelps je také členem:


Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace