Spojené státy americké
Analýza ekonomického řízení, zejména společného vlastnictví (společně s Oliverem Williamsonem – ten však získal Nobelovu cenu konkrétně za analýzu ekonomického řízení, zejména hranice firmy).
Narodila se 7. srpna roku 1933 v Los Angeles. Cestu ke studiu politologie poměrně výrazně ovlivnil její budoucí manžel V. Ostrom, se kterým se seznámila během studií. Svůj B.A. i M.A. titul získala na Kalifornské univerzitě. Na stejné univerzitě jí nakonec byl udělen tak titul doktora, a to v roce 1965 v oblasti politických věd. S Kalifornskou univerzitou se ostatně spojují rovněž i počátky jejího výzkumu a počátek vědecké dráhy. Během své výzkumné kariéry působila v řadě zemí, přičemž zmínit je potřeba zejména:
Došlo k jejímu ocenění za příspěvek k problematice veřejných zdrojů a společného majetku. Prostřednictvím svých teorií se jí podařilo změnit pohled na správu veřejných statků. Ostrom se však zabývala například také problematikou „tragedy of the commons“, ale rovněž problémem společného vlastnictví lesů, problémem uživatelů zdrojů pitné i užitkové vody a rovněž analyzovala síť policejních úřadoven ve Spojených státech amerických a jejich účelnost.
Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.
MLČOCH, Lubomír, ed. Soudobá ekonomie očima tří generací: dvacet let ekonomie na Univerzitě Karlově: sborník z konference Dvacet let poté, konané 18. října 2010 v Institutu ekonomických studií FSV UK. Praha: Karolinum, 2013. s. 67.