Eugene Fama - Nobelova cena za ekonomii 2013

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Empirické analýzy cen akcií, úvěrů a nemovitostí (společně s Robertem Shillerem a Larsem Petrem Hansenem).

Popis osobnosti:

Narodil se 14. Února roku 1939 v americkém Bostonu. Proslavil se zejména svými empirickým a teoretickými pracemi ve sféře teorie portfolia a oceňování aktiv. Známý je také svým trojrozměrným modelem, který popisuje návratnost kapitálu. Ačkoliv se původně chtěl věnovat výuce románských jazyků a sportu, začala ho zajímat ekonomie. Tento zájem byl natolik silný, že titul M.B.A a také titul doktora získal na Chicagské univerzitě, a to právě z oboru ekonomie a financí. Na Chicagské univerzitě dnes také působí.

Jeho zmiňovaná doktorská práce výrazně ovlivnila teorie efektivních trhů. Mnohdy je také nazýván jako „otec teorie efektivních trhů“. Fama se v ní totiž dopracoval ke zjištění, že na akciovém trhu, kde dochází k pohybu zasvěcených a chytrých investorů, jsou akcie korektně oceněny. Tyto akcie také správně odráží veškeré dostupné informace. Podle jeho názoru jsou tudíž ceny finančních aktiv reflexí veškerých dostupných informací a zároveň platí, že dle toho také dochází k jejich vývoji.

Fama se stal zároveň autorem mnoha odborných článků či publikací. Je jedním z autorů známé knihy „Teorie financí“ z roku 1972. Tu napsal společně s dalším laureátem Nobelovy ceny Mertonem Millerem.


Zdroj: 
Nobelovu cenu za ekonomii získali tři Američané [online]. Praha: Tyden, 2013 [cit. 2020-08-03]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/nobelovu-cenu-za-ekonomii-ziskali-tri-americane_285678.html?showTab=nejctenejsi-24.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace