Finn E. Kydland - Nobelova cena za ekonomii 2004

Země:

Norsko

Nobelova cena:

Teorie hospodářských cyklů a ekonomické politiky, časové konzistence ekonomické politiky a zkoumání sil, které řídí výkyvy hospodářského cyklu (společně s Edwardem C. Prescottem).

Popis osobnosti:

Narodil se 1. prosince roku 1943 v Norsku. Už od malička jej fascinovala matematika a ekonomika. Titul doktora získal v roce 1973, a to na Carneige Mellon university ve Spojených státech amerických. Do dnešních dnů také na této univerzitě přednáší. Přednáší rovněž na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Ve své práci se spolu se svým kolegou (rovněž laureátem Nobelovy ceny) Edwardem C. Prescottem zabývali objasněním fungování hospodářských cyklů. Jejich společný přístup k hospodářskému cyklu představoval logickou reakci na hypotézu racionálního očekávání. Monetární cykly totiž nejsou slučitelné s předpokladem, že lidé tvoří racionální očekávání. Pokud centrální banka mění peněžní zásobu, lidé se naučí správně odhadovat důsledky těchto změn a budou se na ně také rychle adaptovat. Pokud centrální banka zvýší peněžní zásobu, lidé okamžitě zvýší své ceny, tudíž nemůže dojít k hospodářské expanzi. A také naopak, jestliže centrální banka peněžní zásobu sníží, lidé okamžitě sníží ceny, tudíž nedojde k recesi.

Kydland s Prescottem tak došli k závěru, že příčinou hospodářských fluktuací nejsou monetární šoky, neboť lidé tvoří racionální očekávání a protože se trhy v krátkém období stále vyčišťují.

Zdroj: 
HOLMAN, Robert. Dějiny ekonomického myšlení. 3. vyd. Praha: C. H. Beck, 2005. Beckovy ekonomické učebnice. s. 468.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace