James Heckman - Nobelova cena za ekonomii 2000

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Rozvoj teorie a metod analýzy selektivních vzorků (společně s Danielem McFaddem).

Popis osobnosti:

Narodil se 19. dubna roku 1944 v Chicagu ve Spojených státech amerických. Titul magistra obdržel v roce 1968 na Princetonu a zde také následně v roce 1971 ukončil doktorská studia. Později získal také čestný doktorát na Yale, kde koncem devadesátých let působil jako profesor statistiky a ekonomie. Stal se nositelem řady ocenění, přičemž zmínit je v tomto směru především:

Klíčovým tématem jeho publikací je zejména aplikovaná a teoretická ekonomie. Jeho modely jsou nápomocné při analýze vzorků v situacích, kdy nelze dostupné informace považovat za náhodný výběr z celé populace. Velmi výrazně obohatil výzkum jednak aplikované a jednak teoretické ekonometrie. Jeho metodologické práce týkající se výběrových tendencí a vyhodnocování sociálních programů jsou obecně velmi ceněny. Vydal velmi důležité články zaměřující se na identifikaci mnoha tříd ekonometrických modelů. Taktéž se zabývá vlivem výše daní na trh práce. Zmínit je ale třeba také jeho zájem, co se týče vlivu finančních úspor na vzdělávání a následné příjmy v zaměstnání a na zaměstnanost obecně.

Zdroj: 
Politická ekonomie, Svazek 49, Vydání 1–3, s. 140.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace