John Forbes Nash - Nobelova cena za ekonomii 1994

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Průkopnická analýza rovnováhy v teorii nekooperativních her (společně s Johnem Harsanyiim a Reinhardem Seltenem).

Popis osobnosti:

Narodil se 13. června roku 1928 v Západní Virgínii ve Spojených státech amerických. Poté, co dostupoval na prestižním Carneige Institute of Technology v Pitssburhu, rozhodl se pro Princetonskou universitu v New Jersey. Zde mu byl také v roce 1950 udělen titul doktora z matematiky. Je autorem velmi známého konceptu „Nashovy rovnováhy“. Zavedl totiž rozlišování mezi kooperativními hrami, ve kterých je možné dosáhnout závazných dohod a nekooperativními hrami, kde naopak závazných dohod nelze, a to poprvé právě ve své doktorské práci. Nicméně jeho stěžejním příspěvkem se stalo vymezení obecného řešení nekooperativní hry s libovolným počtem hráčů, kteří mají libovolné preference.

Zároveň šlo o vynikajícího matemaohn Nash představil už v roce 1950, a to v článku nazvaném „Nekooperativní hry“. Zajímavostí může být, že i když měl tento článkem pouhých sedmadvacet stránek, právě za něj získal v roce 1994 Nobelovu cenu za ekonomii.

Zdroj: BALDWIN, Richard E. a Charles WYPLOSZ. Ekonomie evropské integrace. Praha: Grada, 2008. s. 171.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace