John R. Hicks - Nobelova cena za ekonomii 1972

Země:

Velká Británie

Nobelova cena:

Průkopnické příspěvky k teorii všeobecné rovnováhy a teorii blahobytu (společně s Kennethem J. Arrowem).

Popis osobnosti:

Narodil se 8. dubna roku 1904 v anglickém Warwicku jakožto syn novináře. Zprvu se dal na studium matematiky v Clifton College a Balliol College v Oxfordu, což mu později pomohlo při ekonomických výzkumech. Od roku 1935 působil v Anglii na Cambridgeské univerzitě. V letech 1938 až 1945 byl profesorem v Manchesteru a zde se také začal zaobírat ekonomií blahobytu. O rok později se však vrátil do Oxfordu, kde systematicky pracoval až do roku 1971. Pracoval zejména na otázkách teorie:

Usiloval o podrobné rozpracování Keynesovy teorie. Snažil se poukázat na to, že mezi neoklasickou ekonomií a Keynesovými teoriemi neexistuje nepřekonatelná bariéra. Také se snažil poukázat na to, že Keynesova Obecná teorie nepředstavuje obecnou teorii. Podle něj naopak představuje specifický případ neoklasické teorie. Značný pokrok však vnesl také do metodologie ekonomických věd. Sira Johna R. Hickse je možné považovat za jednoho z elitních ekonomů, jejichž díla se velmi rychle po vydání staly běžnou součástí ekonomických učebnic.

Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

HOLMAN, Robert. Dějiny ekonomického myšlení. Praha: C. H. Beck, 1999. Beckovy ekonomické učebnice. s. 379.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace