Joseph E. Stiglitz - Nobelova cena za ekonomii 2001

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Analýza trhů při existenci asymetrických informací (společně s Georgem A. Akerlofem a Andrewem Michaelem Spencem)

Popis osobnosti:

Narodil se 9. února roku 1943 ve Spojených státech amerických v Indianě. Dnes působí jako profesor ekonomie a financí na Kolumbijské univerzitě. Studoval na Amherst College a poté na MIT. Poté však získal stipendium na studium v Cambridge. Poté co se z Cambridge vrátil, pracoval jako assistant professor opět na MIT a zde nakonec také získal titul doktora. Obdržel také prestižní cenu Johna Batese Clarka. Tato je udělována každé dva roky americkým ekonomům, kteří nepřesáhli čtyřiceti let věku za jejich důležitý přínos pro ekonomii.

V čase, kdy se nacházel v Cambridge, zaobíral se vztahy mezi rozdělováním důchodů a makroekonomickým chováním v krátkém období. Stiglitz jednoznačně nesouhlasil s předpoklady pevných mezd a cen, na kterých se zakládala většina makroekonomických modelů. Podle jeho názoru ovšem nepředstavovaly problém neustále nezaměstnanosti absolutně pevné mzdy a ceny, ale dynamika jejich adaptace. Snažil se také porovnat ekonomické modely s reálným fungováním ekonomiky, ačkoliv stále více bylo zřejmé, že jsou zde značné rozdíly mezi chováním popsaném modely a skutečností.

Dále se také velmi zabýval ekonomikou veřejného sektoru. Tvrdil, že vláda ve veřejném sektoru sehrává velmi významnou roli a v kontextu s tím si kladl otázku, jak by tuto roli mohla vykonávat účelněji. Rovněž se snažil vysvětlit, proč trh práce není v rovnováze, respektive proč vlastně existuje trvalá nezaměstnanost.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace