Lars Peter Hansen - Nobelova cena za ekonomii 2013

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Empirické analýzy cen akcií, úvěrů a nemovitostí (společně s Eugenem Famou a Robertem Shillerem).

Popis osobnosti:

Narodil se 26. října roku 1952 v Illinois ve Spojených státech amerických. Titul B.S. z oboru matematika a politické vědy mu byl udělen na státní univerzitě v Utahu v roce 1974. Za další čtyři roky získal také titul doktora, a to v oboru ekonomie na Minnesotské univerzitě. V současné době působí jako profesor ekonomie a statistiky na Chicagské univerzitě. Patří mezi nejvýznamnější makroekonomy. Jeho práce je orientovaná na výzkum důsledků dynamických modelů za podmínek nejistoty. Roku 2008 se stal jedním ze spoluzakladatelů univerzitního institutu Miltona Friedmana. Hansen se zaměřuje na návrh ekonometrických metod, ale rovněž i na jejich aplikaci. Jeho práce má vliv na:

Tyto ekonometrické metody, takzvané GMM (Generalized Method of Moments) jsou určeny k odhadu statistických souborů informací a využitelných prakticky podle autora například k rozboru chování finančních trhů. Dále se věnuje také rozboru mezinárodních financí, makroekonomii či laboratorní ekonomii. Hansenovi se významně podařilo přispět k porozumění tomu, jak jsou akciové trhy ovlivněny peněžními ústavy v kontextu s podmínkami možného poskytování úvěrů. Je konstruktivním kritikem, který upozorňuje na nedostatky ve výzkumech svých dvou, v teoriích naprosto názorově odlišných kolegů.

Zdroj: Nobelovu cenu za ekonomii získali tři Američané [online]. Praha: Tyden, 2013 [cit. 2020-08-03]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/nobelovu-cenu-za-ekonomii-ziskali-tri-americane_285678.html?showTab=nejctenejsi-24.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace