Leonid Hurwicz - Nobelova cena za ekonomii 2007

Země:

Rusko / Spojené státy americké

Nobelova cena:

Položení základů teorie návrhu mechanismů (společně s Ericem S. Maskinem a Rogerem B. Myersonem).

Popis osobnosti:

Narodil se 21. srpna roku 1917 v Moskvě. Hned úvodem je třeba říci, že se jedná o vůbec nejstaršího člověka, který kdy získal Nobelovu cenu. Tu totiž získal společně s Ericem S. Maskinem a Rogerem B. Myersonem v úctyhodném věku devadesáti let. Pocházel z polské židovské rodiny, která se do Ruska přestěhovala jen těsně před tím, než vypukla bolševická revoluce. Brzo se ovšem přestěhovali zpátky do Polska. Studium práv zde dokončil v roce 1938. Stalo se tak na Varšavské univerzitě. O rok později začal studovat London School of Economics. Poté se dostal do Švýcarska, posléze do Portugalska a následně emigroval do USA. Ve Spojených státech započal studium na Harvardu a zde také v roce 1980 získal doktorát.

Ve svém díle se věnoval zejména matematice, a to v kontextu s ekonomií, modelováním či teorií podniků. Prokázal, jak významné mohou být ekonomické modely při analýze takových systémů, jako je kupříkladu kapitalismus či socialismus. Byl držitelem celkem šesti čestných doktorátů. Zmínit je také třeba jeho dlouhou působnost v redakčních radách řady známých odborných časopisů. Mimo jiného také pracoval v Indonésii, Indii, Číně či Japonsku. Dále taktéž působil v Organizaci spojených národů a byl konzultantem mnoha význačných organizací. Zmínit je potřeba zejména RAND Corporation.

Zdroj: Politická ekonomie, Svazek 56, Vydání 1–5. s. 123.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace