Michael Kremer - Nobelova cena za ekonomii 2019

Michael Kremer

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Experimentální přístup ke zmírnění chudoby ve světě (společně s Abhijitem Banerjeem a Esther Dufle).

Popis osobnosti:

Narodil se 12. listopadu roku 1964 v New Yorku. Jeho matka byla profesorka anglické literatury. Bakalářský titul získal na prestižním Harvard university, a to v roce 1985. Doktorský titul mu byl udělen rovněž na Harvardu, a to v roce 1992. Poté po dobu jednoho roku působil na MIT. Pracoval také jako hostující profesor na Chicagské univerzitě. Od roku 1999 až do dnešních dnů působí na Harvardu jako profesor ekonomie.

Svůj výzkum orientoval na snižování chudoby, přičemž mnohdy ve vztahu k ekonomii vzdělávání a zdraví. V rámci společné práce se svými kolegy a rovněž laureáty Nobely ceny Esther Duflo a Abhijitem Banerjeem se mu podařilo prokázat efektivitu randomizovaných řízených pokusů při testování navrhovaných opatření proti chudobě. Jeho kolegyně Duflo popsala a ocenila jeho první použití průkopnických experimentálních metod. Zároveň jej nazvala vizionářem.

V rámci svého výzkumu se zaměřuje také na vzdělávání, zdraví či vodu a zemědělství v rozvojových zemích. Zajímavostí může být, že v polovině devadesátých let se společně se svými kolegy dopracoval ke zjištění, že příčinou nedostatečných výsledků zdejších žáků ve skutečnosti není špatná dostupnost učebnic či hlad. Naopak jako klíčovou příčinu označili všichni tři laureáti Nobelovy ceny nedostatečné přizpůsobení metod výuky potřebám žáků.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace