Oliver Hart - Nobelova cena za ekonomii 2016

Oliver Hart

Země:

Velká Británie / Spojené státy americké

Nobelova cena:

Rozvoj teorie smluv (společně s Bengtem Holmströmem).

Popis osobnosti:

Narodil se 9. října roku 1948 ve Velké Británii. Jeho otec pochází ze šlechtické rodiny. Titul B.A. mu byl udělen z oboru matematiky na King’s College v Cambridge. V roce 1972 mu byl udělen titul M.A. z oboru ekonomie na University of Warwick. Titul doktora získává na Princetonu ve Spojených státech amerických za další dva roky. Poté, co ukončil studia, začal nejprve přednášet na Churchill College v Cambridge, avšak posléze se stal profesorem na London School of Economics. Vyučoval rovněž na MIT. V současné době působí jako profesor na Harvardu.

Je odborníkem v oblasti teorie smluv, teorie filmu, jakož i korporátních financí. Je rovněž expertem v oboru právo a ekonomie. V rámci svého výzkumu se zaobírá zejména úlohou vlastnické struktury a smluvních dohod, jakož i jejich vlivu na vedení korporací. Celkem dvakrát vystupoval jako vládní expert v soudních sporech s velkými korporacemi.

Podařilo se mu rozpracovat teorii neúplných kontraktů, kdy není reálné, aby smlouva pamatovala na každou možnost, tudíž je zapotřebí optimálně vytyčit práva na kontrolu. Díky jeho práci bylo možné lépe porozumět tomu, kdy by měly veřejné služby a instituce jako školy či věznice být v soukromých rukou, a kdy naopak v rukou veřejných.

Zdroj: 

VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace