Oliver Williamson - Nobelova cena za ekonomii 2009

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Analýza ekonomického řízení, zejména hranice firmy (společně s Elinor Ostrom – ta však získala Nobelovu cenu konkrétně za analýzu ekonomického řízení, zejména společného vlastnictví).

Popis osobnosti:

Narodil se 27. září roku 1932 ve Wisconsinu. V současné době je považován za jednoho z vůbec nejvýznamnějších ekonomů, kteří se zaobírají transakčními výdaji. Svou kariéru započal na MIT. Zde v roce 1955 získává svůj titul S.B. Později přechází na Standfordskou univerzitu, kde je mu udělen titul M.B.A. V roce 1963 je mu udělen titul doktora na Carneige-Mellon University. Zajímavostí může být, že byl studentem R. Coase a H. Simona. Oba velmi výrazně ovlivnili jeho odbornou kariéru. V současné době přednáší jako profesor na Kalifornské univerzitě.

Jakožto institucionální ekonom přišel s konceptem „fundamentální transformace“. Ten nabízí odlišné pojetí mechanismu tržní konkurence. Tržní soutěž obsahuje tendence k destrukci sebe samé. „Vítězové“ prvního kola záměrně vytvářejí specifická aktiva a ta jim poskytují komparativní výhody do dalších kol.

Williamson je velmi známý také svým přínosem k porozumění fúzím, koncentraci a vertikální integraci, jakož i regulačním funkcím státu. Nutno však dodat, že úřady na ochranu hospodářské soutěže i navzdory tomu nedokázaly další koncentraci ekonomické moci, monopolním strukturám a obtížně prokazovaným koluzivním dohodám oligopolů zabránit.

Zdroj: V
OJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

MLČOCH, Lubomír a Jiří KAMENÍČEK. Ekonomie, ekologie, eudaimonia: lidské hodnoty a problémy rozvoje civilizace. Praha: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2016. s. 32.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace