Paul Krugman - Nobelova cena za ekonomii 2008

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Analýza obchodních vzorců a lokalizace ekonomické aktivity.

Popis osobnosti:

Narodil se 28. února roku 1953 v New Yorku. Titul B.A. mu byl udělen na Yale. Stalo se tak v roce 1974. Posléze získal také titul doktora, a to na MIT v roce 1977. Jistou dobu působil v portugalské Centrální bance. Zároveň ale také vyučoval na mnoha univerzitách, například na Berkley, Yale, MIT či Standfordské univerzitě. Za Reaganovy administrativy byl spolupracovníkem Bílého domu. Uvažovalo se o něm také jako o ekonomickém poradci pro tehdy nastupujícího prezidenta Spojených států Billa Clintona.

Krugman je liberál s velice vyhraněnými politickými postoji. Soustředí se především na popularizaci ekonomie. Jakožto neokeynesiánec se přiklání pro příliv státních investic do ekonomiky. Lze jej zařadit mezi padesát nejvlivnějších ekonomů světa.

Zavedl nedokonalou konkurenci a rostoucí úspory z rozsahu do teorie mezinárodního obchodu, což velmi výrazně změnilo přístup k němu. Proud literatury, kterou prostřednictvím své práce započal, se nazývá jako „nová teorie obchodu“, a to i navzdory skutečnosti, že své rané publikace týkající se této oblasti napsal už v roce 1979. Model BE-COMP, který se inspiroval model, jež Krugman nazval model PP-CC, se úzce týká jeho práce s J. Branderem. Nedokonalá konkurence je v něm uvažována jako příčina obchodu. V poslední době se do širokého povědomí Krugman dostal mimo jiné i díky svým sloupkům v New York Times.

Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.
BALDWIN, Richard E. a Charles WYPLOSZ. Ekonomie evropské integrace. 4. vyd. Přeložil Stanislav ŠAROCH. Praha: Grada, 2013. s. 197.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace