Paul Romer - Nobelova cena za ekonomii 2018

Paul Romer

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Zahrnutí technologických inovací do dlouhodobé makroekonomické analýzy (společně s Wiliamem Nordhausem – ten však získal Nobelovu cenu za zahrnutí změny klimatu do dlouhodobé makroekonomické analýzy).

Popis osobnosti:

Narodil se 6. listopadu roku 1955 v Denveru v Coloradu. B.S. titul mu byl udělen z oboru matematika na Chicagské univerzitě. Dále pokračoval na MIT, jakož i Queen’s University, kde získal doktorský titul. Patří mezi zastánce investic do lidského kapitálu a inovací. Obecně je považován za jednoho z největších ekonomů poslední dekády. Je obhájcem endogenní teorie růstu. Tato teorie předpokládá, že investice do lidského kapitálu, inovací, jakož i znalostí značně přispívají k ekonomickému růstu.

Je ředitelem a zároveň i zakladatelem NYU Stern Urbanization Project. Tento projekt uskutečňuje aplikovaný výzkum řady způsobů, jak mohou tvůrci politik v rozvojovém světě využít rychlý růst měst k vytváření ekonomických příležitostí a uskutečňovat systémovou sociální reformu. Mimo jiného Romer aktuálně působí jakožto profesor na New Yorské univerzitě. Pomáhá prohlubovat základní pochopení měst tím způsobem, že pracuje s občanskými inovátory s cílem zlepšit řízení měst.

V roce 2001 se rozhodl na jistou dobu zcela opustit akademickou sféru. V tomto čase zároveň zakládá společnost Aplia, která se zaměřuje na vzdělávací technologie, konkrétně pak na zvýšení snahy a angažovanosti studentů ve třídách. Je taktéž držitelem prestižního ocenění Recktenwald.

Zdroj: 

Nobelovu cenu za ekonomii získali William Nordhaus a Paul Romer za výzkum o klimatických změnách [online]. Praha: iRozhlas, 2018 [cit. 2020-08-05]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/nobelova-cena-ekonomika-william-nordhaus-paul-romer_1810081211_och.

VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace