Reinhard Selten - Nobelova cena za ekonomii 1994

Země:

Německo

Nobelova cena:

Průkopnická analýza rovnováhy v teorii nekooperativních her (společně s Johnem Harsanyiim a Johnem Forbesem Nashem).

Popis osobnosti:

Narodil se 5. října roku 1930 v současném Polsku. V roce 1961 mu byl udělen titul doktora na University of Frankfurt. Posléze se právě zde také stal profesorem. Jako profesor pak působil na Free University of Berlin a také na University of Bielefeld. Selten dospěl k metodě pro eliminaci nedokonalosti Nashova konceptu rovnováhy. Prostřednictvím silnějších podmínek, které muselo rovnovážné řešení splňovat, takto docílil na jedné straně snížení počtu možných rovnovážných řešení a na druhé straně eliminace ekonomicky nerozumného řešení.

Zmiňme také, že formuloval kategorii věrohodnosti v rozhodovacím procesu: „Neexistuje důvod, proč by jeden hráč vystoupil s takovým rozhodnutím, o kterém by další hráči věděli, že jej v jistém bude nutno změnit.“ Je možné konstatovat, že šel ještě dále, nežli jeho přítel Harsanyi, neboť pochopil, že rozhodování v ekonomice nepředstavuje záležitost jediného dne. Naopak má kontinuální charakter. Teorii her je možné podle jeho vlastních slov aplikovat taktéž na:


Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace