Robert Fogel - Nobelova cena za ekonomii 1993


Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Znovuobnovení výzkumu ekonomické historie prostřednictvím aplikování ekonomické teorie a kvantitativních metod za účelem vysvětlení ekonomických a institucionálních změn (společně s Douglassem Northem).

Popis osobnosti:

Narodil se 1. července roku 1926 v New Yorku. Díky vzdělání na veřejných kolách v New Yorku během let 1932 až 1944 se mu dostalo výborné přípravy na vědeckou dráhu. Posléze nastoupil na Cornell University, kde přesunul svůj vědecký zájem z fyziky a chemie na ekonomii a historii. Doufal totiž, že mu propojení historie a ekonomie umožní objevit hybné síly určující technologické a institucionální změny v průběhu času. Postupně se začal zabývat konkrétnějšími problémy, ke kterým bylo ovšem nutné použít kvantitativní důkazy. To se neobešlo bez patřičného studia, a tudíž nastoupil na Columbia University.

Většina jeho projektů se zakládala na vytváření a studiu rozsáhlých datových souborech. K tomu všemu ovšem byla potřeba podpora řady institucí. Asi nejvíce v tomto směru přitom pomohla National Bureau of Economic Research. V roce 1981 byl pozván ke zrodu Střediska pro ekonomii obyvatelstva. To bylo orientováno na interakci ekonomických, demografických a biologických procesů v rámci životních cyklů a generací. Za stěžejní přínosy Fogela je možné považovat zejména výzkum úlohy železnic v hospodářském rozvoji Spojených států, ale také studie z oblasti historické demografie či studie o důležitosti instituce otroctví v ekonomice USA.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace