Spojené státy americké
Rozpracování a aplikování hypotézy racionálních očekávání, a tudíž transformování makroekonomické analýzy a prohloubení našeho porozumění hospodářské politice.
Narodil se 15. září roku 1937 v Yakima ve Spojených státech amerických. Studoval na University of Chicago, přičemž jako svůj obor si zvolil historii. Zde mu byl posléze v roce 1964 udělen titul doktora ekonomie. Ekonomii na této univerzitě ovšem přednášel už od roku 1962 až do roku 1963. V následujících deseti letech byl členem fakulty na Carneige-Mellon University. V roce 1975 mu byl udělen titul profesora ekonomie. Později se stal také viceprezidentem Americké ekonomické asociace a taktéž členem Národní akademie věd.
Stěžejní význam jeho prací, a to zejména z počátku sedmdesátých let, spočívá v tom, že vskutku velmi výrazně ovlivnily jednak směr ekonomického výzkumu v oblasti makroekonomie a jednak nepřímo i způsob uvažování o hospodářské politice. Klíčová je však jeho aplikace hypotézy racionálního očekávání. S tou původně přišel ve svém známém článku John Muth, ovšem díky Lucasovi se jí dostalo prominentní pozice v ekonomickém výzkumu.
Je možné konstatovat, že jeho modely a teorie dokázaly změnit ekonomickou profesi již natrvalo. O jeho ohromné energii navíc svědčí i fakt, že v poslední době se začal věnovat výzkumu teorie hospodářského růstu.
Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.
STROUKAL, Dominik. Ekonomické bubliny: kdo je nafukuje, proč praskají a jak v další krizi neztratit vše. Praha: Grada, 2019. s. 25.