Robert Mundell - Nobelova cena za ekonomii 1999

Země:

Kanada

Nobelova cena:

Analýza měnové a fiskální politiky v různých režimech určování měnových kurzů a analýza optimálních oblastí společné měny.

Popis osobnosti:

Narodil se 24. Října roku 1932 v Kanadě. Od roku 1974 až do současnosti působí jako profesor ekonomie na Columbia University. Studoval na Univerzitě Britské Kolumbie. Dále také na Washingtonské univerzitě, přičemž postgraduální studium absolvoval na London School of Economics a MIT. Zde také na díky své práci o mezinárodních kapitálových tocích obdržel titul doktora. Učil také na Standford University.

Nutno říci, že jeho teoretický přínos je vskutku mnohostranný. Mudell je v oblasti ekonomie obecně považován za nejkreativnějšího ekonoma celé poloviny minulého století. Řada ekonomů si s ním v posledních dekádách spojují následující:

Působil také jako poradce v řadě institucí, přičemž zmínit je potřeba především OSN, Mezinárodní měnový fond, Světovou banku či Evropskou komusi.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

SLANÝ, Martin, ed. Autoři CEPu o euru. Praha: CEP - Centrum pro ekonomiku a politiku, 2010. s. 17.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace