Robert Shiller - Nobelova cena za ekonomii 2013

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Empirické analýzy cen akcií, úvěrů a nemovitostí (společně s Eugenem Famou a Larsem Petrem Hansenem).

Popis osobnosti:

Narodil se 29. března roku 1946. Jeho rodným městem je Detroit ve Spojených státech amerických, avšak jeho předci pocházejí z Litvy. B.A. titul získal na Michiganské univerzitě v roce 1967 a za dalších pět let mu byl udělen titul doktora na MIT. V současné době působí jako profesor ekonomie na Yale university, kde přednáší.

Kromě toho rovněž spolupracuje s Národním úřadem ekonomického výzkumu a je jedním ze zakladatelů a hlavním ekonomem organizace MacroMarkets LLC. Stal se také viceprezidentem Americké ekonomické asociace. Je rovněž autorem mnoha odborných knih týkajících se finančních a nemovitostních trhů, jakož i finanční inovace či behaviorální ekonomie. Je pravidelným přispěvatelem sloupků v tisku.

Shiller počátkem osmdesátých let publikoval v časopise American Exonomic Review výzkum, ve které na základě analýzy reálných dat z americké burzy zpochybnil platnost teorie efektivních trhů. Domnívá se totiž, že ceny akcií kolísaly výrazněji, než by to bylo adekvátní vůči racionálnímu výhledu investorů. Obchod je podle jeho názoru založen na pudovém a emociálním chování lidí, kteří s akciemi obchodují. Tímto zároveň klade značný důraz na neracionální chování investorů. Shiller také ukázal, že ceny akcií je možné jistým způsobem predikovat. Nicméně toto platí pouze v dlouhodobém horizontu, tudíž řeč je o výhledu několika let, a nikoliv dní.

Zdroj: Nobelovu cenu za ekonomii získali tři Američané [online]. Praha: Tyden, 2013 [cit. 2020-08-03]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/nobelovu-cenu-za-ekonomii-ziskali-tri-americane_285678.html?showTab=nejctenejsi-24

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace