Ronald Coase - Nobelova cena za ekonomii 1991

Země:

Velká Británie

Nobelova cena:

Objev a objasnění významu transakčních nákladů a vlastnických práv pro institucionální strukturu a fungování ekonomiky.

Popis osobnosti:

Narodil se 29. prosince roku 1910 v londýnském předměstí Willesden. Na univerzitní studia se připravoval na Kilburn Grammar School a v roce 1929 pak přešel na London School of Economics. Zaměřil se na obor ekonomie. Vyučoval na Dundee School of Economics and Business, ale také na univerzitě v Liverpool či London School of Economics. Poté, co vypukla druhá světová válka, v roce 1941 vstoupil do vládních služeb. Zaobíral se statistickými pracemi. V roce 1951 odcestoval do USA. V roce 1964 se stal vydavatelem Journal od Law and Economics. Byl jím až do roku 1982.

Coase získal Nobelovu cenu v roce 1991. Jeho základní práce však byla napsána už v roce 1937. Nicméně ekonomové se k ní vrátili až v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Je třeba dodat, že na rozdíl od neoklasické teorie, která brala do úvahy zejména výrobní náklady, uvažoval Coase taktéž o nákladech fungování trhu jako takového, který nazval náklady transakčními.

Zajímavostí může být, že jenom měsíc předtím, než započaly v roce 20058 Olympijské hry v Pekingu, Coase celkem polovinu své odměny za Nobelovu cenu za ekonomii investoval do prvního ročníku akademického sympozia o čínských reformách, které se uskutečnilo v Chicagu. Sám ovšem Čínu nikdy nenavštívil. I navzdory tomu ho ale transformace této země přímo fascinovala.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.
HOŘEJŠÍ, Bronislava, Jana SOUKUPOVÁ, Libuše MACÁKOVÁ a Jindřich SOUKUP. Mikroekonomie. Praha: Management Press, 2018. s. 18.

XIAOBO, Wu. Turbulentní dekáda - Proměny čínského byznysu v letech 2008 - 2018. Praha: Mladá fronta, 2019. s. 55.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace