Thomas Schelling - Nobelova cena za ekonomii 2005

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Zvýšení porozumění konfliktům a spolupráci prostřednictvím analýzy teorie her (společně s Robertem Aumannem).

Popis osobnosti:

Narodil se 14. dubna roku 1921 v Kalifornii. Poté, co vystudoval Kalifornskou univerzitu, úspěšně absolvoval také Harvard a byl mu udělen titul doktora. Už během studií působil v administrativě USA. Zajímavostí však je, že byl také členem týmu, který se zaměřoval na naplňování Marshallova plánu v Evropě. Pohyboval se také v okruhu velice úzkých spolupracovníků prezidenta Eisenhowera. Poté, co opustil státní služby, dal se na akademickou dráhu.

V roce 2005 se stal dnes už téměř stoletý Schelling spoludržitelem Nobelovy ceny za ekonomii. Ve svých pracích se zaměřoval kupříkladu na konflikty mezi zeměmi, které disponují možnostmi oba zbrojit nebo nezbrojit, přičemž závěry jeho prací nastínily cestu pro řešení konfliktů a snahu vyhnout se válkám. Nutno poznamenat, že Schelling je v rámci své oblasti, ve které jde o hraniční obor, ve které je reflektována rovněž psychologie, matematika, sociologie či některé sociologické obory, skutečným průkopníkem.

Nicméně pokud pomineme výše zmiňované téma, Schelling se v rámci ekonomické teorie zaobírá také dalšími otázkami. Jde především o ekologii, konkrétně pak globální oteplování, jakož i organizovaný zločin a mnoho dalších.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace