Vernon L. Smith - Nobelova cena za ekonomii 2002

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Uplatnění laboratorních pokusů jako nástroje empirických hospodářských analýz, zvláště při studiu alternativních tržních mechanismů (společně s Danielem Kahnemanem).

Popis osobnosti:

Narodil se 1. ledna roku 1927 ve Wichitě. Bakalářský titul obdržel z oboru elektro na Kalifornské univerzitě. Titul magistra pak získal v roce 1952, a to na University of Kansas. Titul doktora mu byl udělen na Harvardu. Nicméně v roce 2001 přichází v jeho práci zlomový okamžik, když společně s dalšími spolupracovníky opustí své působiště na University of Arizona a založí Interdisciplinary Center for Experimental Science. Toto centrum přitom až do dnešních dnů řídí.

Nobelovu cenu obdržel v roce 2002. Získal ji za průkopnické užití psychologie a experimentální ekonomie v procesu rozhodování. Předvedl významnost alternativních modelů, přičemž se tak stal průkopníkem výrazně se rozvíjejícího oboru laboratorních experimentů, které zkoumají fungování trhu. Smith je obecně považován za klíčovou osobnost vývoje experimentální ekonomie, resp. ideje, že v laboratorních podmínkách je možné otestovat velké množství ekonomických tezí.

Zároveň je autorem nebo spoluautorem více než 200 článků a také publikací zabývajících se teorií:


Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace