William Nordhaus - Nobelova cena za ekonomii 2018

William Nordhaus

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Zahrnutí změny klimatu do dlouhodobé makroekonomické analýzy (společně s Paulem Romerem – ten však získal Nobelovu cenu za zahrnutí technologických inovací do dlouhodobé makroekonomické analýzy).

Popis osobnosti:

Narodil se 31. května roku 1941 v Albuquerque. Bakalářský titul získal na Yale University. Doktorský titul mu pak byl udělen na MIT. Na zmiňované Yale university pak od roku 1973 působí jako profesor ekonomie. V současnosti patří mezi přední ekonomy USA, přičemž obecně je považován za pravděpodobně vůbec největšího světového odborníka na ekonomické aspekty klimatických změn. Jeho vědecká práce má velice široký záběr témat:

Mimo jiného pracuje také jako výzkumný pracovník Národního úřadu pro ekonomický výzkum. Stal se taktéž členem, jakož i vedoucím poradcem Brookingsova institutu pro ekonomickou aktivitu. Je redaktorem hned několika vědeckých periodik. V roce 2018 mu byla společně s Paulem Romerem udělena Nobelova cena. Nutno říci, že jejich výzkum značnou měrou pomohl k rozšíření rozsahu ekonomické analýzy. Stalo se tak díky modelům vysvětlujícím, jak tržní ekonomika vzájemně působí s přírodou a vědomostmi.

Zdroj:  Nobelovu cenu za ekonomii získali William Nordhaus a Paul Romer za výzkum o klimatických změnách [online]. Praha: iRozhlas, 2018 [cit. 2020-08-05]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/nobelova-cena-ekonomika-william-nordhaus-paul-romer_1810081211_och.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace