William Vickrey - Nobelova cena za ekonomii 1996

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Zásadní příspěvek k ekonomické teorii stimulů v podmínkách asymetrických informací (společně s Jamesem Mirrleesem).

Popis osobnosti:

Narodil se 21. června 1914 v Kanadě ve Victorii. V roce 1935 mu byl udělen titul bakaláře na prestižní univerzitě v Yale. V roce 1935 zároveň zahájil postgraduální studium, a to na Columbia University v New Yorku. Titul magistra mu zde byl udělen v roce 1937 a za dalších deset let později zde získal taktéž titul doktora. Při práci na univerzitě pracoval až do tohoto roku ještě jakožto daňový poradce, přičemž právě touto prací také nabyl mnoho vědomostí.

Vickrey zaměřil svou pozornost zejména na výzkum a vyučování. Usiloval ovšem také o to, aby byl i veřejně prospěšným. Kupříkladu přišel se systémem ideálního jízdného v metru v New Yorku. Dále se také zabýval územním plánováním a dopravním systémem v Indii, Argentině a ve Venezuele.

Především je třeba konstatovat, že se stal autorem teorie, díky které je umožněno vytyčit ideální výši zdanění takovým způsobem, aby neztratilo pro firmy nebo poplatníky stimulační efekt. Upozorňoval na skutečnost, že míra zdanění má vliv nejenom na samotný příjem jednotlivce, ale rovněž na jeho ochotu pracovat, to znamená na nabídku práce. Zajímavostí může být, že Vickrey se proslavil také jako kritik měnové unie, pokud jde o Evropskou unii. Podle jeho názoru se totiž jednalo o dobré řešení pouze pro období vyznačující se plnou zaměstnaností. Apeloval na politiky, aby v zájmu obyvatel lépe porozuměli makroekonomickým vztahům.

Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.
HYÁNEK, Vladimír. Neziskové organizace: teorie a mýty. Brno: Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta, 2011. s. 20.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace