Angus Deaton - Nobelova cena za ekonomii 2015

Angus Deaton

Země:

Velká Británie

Nobelova cena:

Analýza spotřeby, chudoby a bohatství.

Popis osobnosti:

Narodil se 19. října roku 1945 v Edinburghu. Ve Velké Británii absolvoval Cambridge University, kde mu byl udělen titul doktora. Posléze na University of Bristole působil jako profesor ekonomie. Díky výzkumu v této oblasti se stal vůbec prvním držitelem prestižní Frischovy medaile. V roce 1983 přechází na Princeton v USA. Zde působí jako profesor ekonomie a mezinárodních otázek. Zároveň je členem:

Zmínit je třeba jeho publikaci „Velký únik: Zdraví, bohatství a původ nerovnosti“. V této knize vysvětluje, že západní pomoc mnohdy slouží zejména k tomu, aby zahnala pocit viny nežli k tomu, aby došlo ke zlepšení situace v chudých státech. Autor zároveň píše, že v rozvojovém světě, obzvláště pak v Asii se v posledních letech situace pro miliardy lidí zlepšila. Název publikace je tudíž zvolen jako synonymum pro útěk před chudobou.

Deaton se podílel rovněž na výzkumu, kdy společně se svými kolegy z Princetonské univerzity usilovali o to, aby dokázali, že pocit osobního štěstí se zvyšuje s výší platu. Došli k závěru, že od jisté hranice jsou lidé spokojenější, avšak pocit štěstí se už nelepší. Pocit štěstí kulminuje na hranici přibližně 150 tisíc korun.

Zdroj: 
Rozbor chudoby a blahobytu vynesl Angusu Deatonovi Nobelovu cenu [online]. Praha: CT24, 2015 [cit. 2020-08-05]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/1600343-rozbor-chudoby-a-blahobytu-vynesl-angusu-deatonovi-nobelovu-cenu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace