Arthur W. Lewis - Nobelova cena za ekonomii 1979

Země:

Svatá Lucie

Nobelova cena:

Průkopnický výzkum ekonomického rozvoje se zvláštním zřetelem na problémy rozvojových zemí (společně s Theodorem Schultzem).

Popis osobnosti:

Narodil se 23. ledna roku 1915 v Castries na karibském ostrově Svatá Lucie. Školní docházku ukončil ve svých čtrnácti letech a stal se zaměstnancem státní správy. Studoval na London School University, přičemž zde mu bylo v roce 1938 nabídnuta pozice asistenta. Za dalších deset let se stal profesorem na University of Manchester. Právě zde pak formoval své klíčové myšlenky. Od roku 1957 zaujímal vysoké pozice státní administrativy. Udělen mu byl šlechtický titul. Jeho zásluhy ve sféře ekonomie se týkají tří klíčových oblastí:

Významné jsou jeho úvahy o ekonomickém rozvoji. V tomto případě se opíral o model fungování globální ekonomiky. Nutno dodat, že Lewis byl neortodoxním badatelem, přičemž jeho argumentace je částečně slučitelná s neklasickým přístupem. Jeho doménou se staly rozvojové země a především pak země ve fázi industriálního vývoje. Nezaměřoval se však na úzké výzkumné problémy, ale vždy se snažil pokud možno o největší šíři společenských implikací včetně historických a institucionálních.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace