Bertil Ohlin - Nobelova cena za ekonomii 1977

Země:

Švédsko

Nobelova cena:

Průkopnický příspěvek k teorii mezinárodního obchodu a pohybu mezinárodního kapitálu (společně s Jamesem E. Meadem).

Popis osobnosti:

Narodil se 23. dubna roku 1899 ve Švédsku ve městě Klippanu. V roce 1915 započal studium na univerzitě v Lundu. Za další dva roky přešel na Stockholm School of Economics and Business Administration. Zmiňme však také jeho několikaměsíční pobyt na Cambridgeské a Harvardské univerzitě. V roce 1924 získává doktorský titul. Od roku 1925 celkem pět let působil jako profesor ekonomie na Kodaňské univerzitě. Ohlin byl však také výraznou politickou osobností. Mnoho let vedl švédskou opoziční liberální stranu.

Poprvé se proslavil díky kritice Keynesova přístupu k otázce válečných reparací Německa po první světové válce. V rámci jeho prací jej lze považovat za předchůdce „Obecné teorie zaměstnanosti, úroku a peněz“. Ve svém pojetí zdůrazňoval zejména úlohu agregátní poptávky z hlediska cyklického vývoje ekonomiky. Důležité je však dodat, že se zdaleka nezaměřoval jenom na uzavřenou ekonomiku. Naopak druhou důležitou oblastí jeho zájmu byl mezinárodní obchod. Globálně se v této sféře stal významným díky svému dílu „mezioblastní a mezinárodní obchod“. Právě na jeho základě mu pak v roce 1977 byla také udělena Nobelova cena.

Zmínit je pak potřeba především tzv. Heckscher-Ohlinův teorém. Podle něj bude se země zaměřovat na export statků, pro které má poměrně dobré výrobní vybavení a naopak bude dovážet statky, pro jejichž výrobu má vybavení na horší úrovni.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace