Christopher Pissarides - Nobelova cena za ekonomii 2010

Země:

Kypr

Nobelova cena:

Analýza trhů práce zatížených náklady na vyhledávání (společně s Petrem Diamondem a Dalem Mortensenem).

Popis osobnosti:

Narodil se 20. února roku 1948 v Nicosii na Kypru. Jak titul B.A., tak i titul M.A. mu byl udělen na University of Essex. Posléze přešel na London School of Economics. Zde v roce 1973 získal titul doktora ekonomie. Za další rok se již natrvalo přesouvá do Velké Británie. V rámci svých výzkumů se věnuje zejména studiu vztahů mezi trhem práce a makroekonomií. Stal se spolutvůrcem takzvaného Mortensen-Pissaridesova modelu, který byl aplikován v oboru moderní makroekonomie. Stal se také členem:

V roce 2005 se mu dostalo ocenění IZA Prize, a to společně s dalším laureátem Nobelovy ceny Dalem Mortensenem. Pokud pomineme výzkumnou činnost, během své kariéry se zaobíral také prací pro centrální banku Kypru a stal se rovněž poradcem World Bank či Evropské komise. Jakožto poradce ovšem působil také pro Bank of England či OESD.

Původně byl velkým zastáncem společné měny euro. Rovněž dlouho přesvědčoval vládu Kypru o jejích výhodách. Posléze však svůj názor přehodnotil a tuto měnu zásadně odmítá. V roce 2013 mu byl udělen rytířský řád za zásluhy v ekonomice.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace