Dale Mortensen - Nobelova cena za ekonomii 2010

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Analýza trhů práce zatížených náklady na vyhledávání (společně s Petrem Diamondem a Christopherem Pissaridesem).

Popis osobnosti:

Narodil se 2. února roku 1939 v Oregonu ve Spojených státech amerických. Po dlouhou dobu působil jako přednášející na Northwestern University v Evanstonu. Na Wiallamette University vystudoval ekonomii. Tu dokončil v roce 1961. Titul doktora rovněž z ekonomie mu byl udělen na Carneige-Mellon University. Stalo se tak v roce 1967. Ačkoliv, jak už bylo řečeno, velmi dlouho působil na Northwestern University, přednášel taktéž na Hebrew University, New Yorské univerzitě či University od Essex. Výrazně činný byl ovšem i mimo Spojené státy americké. Zmínit je třeba zejména Central Institute od Matematics-Economics v Moskvě či Social Research v Aarhus v Dánsku. Mortensena je možné považovat za průkopníky oboru, přičemž k jeho klíčovým tématům je možné zařadit zejména výzkum dočasné nezaměstnanosti, a to především etapy vyjednávání mezi zaměstnavatelem a nezaměstnaným.

Zmínit je také nutno, že působil jako prezident Society od Economic Dynamics. Byl spoluzakládajícím editorem časopisu Review od Economics Dynamics. Stal se taktéž členem:

Je také držitelem řady ocenění za svou odbornou práci. Kupříkladu v roce 2005 se mu dostalo velice prestižního ocenění IZA Prize.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace