Daniel McFadden - Nobelova cena za ekonomii 2000

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Rozvoj teorie a metod analýzy selektivních vzorků (společně s Jamesem Heckmanem).

Popis osobnosti:

Narodil se 29. července roku 1937 v Raleigh ve Spojených státech amerických. Zprvu studoval fyziku, ale posléze jej více zaujalo studium psychologie a ekonomie. V roce 1962 mu byl udělen titul doktora na University of Minnesota a posléze rok působil na University of Pittsburgh. Za další tři roky získal titul docenta a od roku 1979 působil na MIT jako profesor.

Zmínit je nutno především jeho příspěvek k analýze diskrétní volby. Jde o disciplínu, která se zaobírá modely, které objasňují, dle jakých pravidel rozhodují jednotlivci či podniky při výběru jedné eventuality z finálního seznamu možných variant. Jako příklad takového rozhodování je možné uvést volbu školy pro studium. McFadden již v šedesátých letech pracoval na vývoji metod, prostřednictvím kterých by bylo možné s relativně značnou přesností odhadnout, jakou roli sehrává věk, příjem a vzdělání při volbě různých ekonomických možností. Jedna z jeho prvních studií monitorovala, jak věk, příjem a vzdělání dokážou ovlivnit výběr dopravních prostředků a zároveň jak při tom jednotlivé skupiny posuzují cenové a časové náklady.

Metody, se kterými přišel, jsou v současnosti zcela běžně používané při studiu tak rozmanitých oblastí, jako jsou například poptávka po:


Zdroj: Politická ekonomie, Svazek 49, Vydání 1–3, s. 141.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace