Edward C. Prescott - Nobelova cena za ekonomii 2004

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Teorie hospodářských cyklů a ekonomické politiky, časové konzistence ekonomické politiky a zkoumání sil, které řídí výkyvy hospodářského cyklu (společně s Finnem E. Kydlandem).

Popis osobnosti:

Narodil se 26. prosince roku 1940 v New Yorku. Prakticky od mala se zajímal o matematiku. V roce 1967 mu byl udělen titul doktora v oblasti ekonomiky. Stalo se tak na Carneige Mellon University ve Spojených státech amerických. Dnes působí jako profesor na Arizonské státní univerzitě. Ve své práci se spolu se svým kolegou (rovněž laureátem Nobelovy ceny) Finnem E. Kydlandem zabývali objasněním fungování hospodářských cyklů. Mnoho ekonomů bylo totiž toho názoru, že Keynesovo vysvětlení hospodářského cyklu nestačí. Svou moderní kritiku představili Finn E. Kydland a Edward C. Prescott, a to konkrétně v roce 1982, tudíž necelých padesát let po Keynesovi. Za dalších 22 let poté za svůj přínos k vysvětlení hospodářských cyklů jim byla udělena Nobelova cena za ekonomii. Stalo se tak jen velmi krátce poté, co splaskla první velká bublina nového milénia.

Teorie Kydlanda a Prescotta je postavená na ideji, že hospodářský cyklus není selháním trhu, ale přirozenou adaptací trhu na nové podmínky. Teorie reálných hospodářských cyklů, jak se v současné době nazývá, představuje velice sofistikovaný soubor modelů, se velmi těžce zkracuje do jedné věty. Je však možné si představit, že ekonomika se vychyluje ne na základě vnitřních důvodů, ale díky vnějším důvodům a racionálnímu chování.

Zdroj: V
OJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.
HOLMAN, Robert. Dějiny ekonomického myšlení. 3. vyd. Praha: C. H. Beck, 2005. s. 468.

STROUKAL, Dominik. Ekonomické bubliny: kdo je nafukuje, proč praskají a jak v další krizi neztratit vše. Praha: Grada, 2019. s. 36 – 37.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace