Esther Duflo - Nobelova cena za ekonomii 2019

Esther Duflo
Země:

Francie

Nobelova cena:

Experimentální přístup ke zmírnění chudoby ve světě (společně s Abhijitem Banerjeem a Michaelem Kremerem).

Popis osobnosti:

Narodila se 25. října roku 1972 v Paříži ve Francii. Její matka je pediatrička a otec matematik. Již od dětství se zajímala o historii, kterou také studovala v Paříži. Bakalářský titul jí byl udělen na École normale supérieure. Posléze získala magisterský titul na DELTA. Doktorský titul jí byl udělen na prestižní MIT ve Spojených státech amerických v roce 1999. Stalo se tak na základě její doktorské práce, která se zaměřovala na účinky indonéského programu rozboje škol. Duflo se v práci podařilo poskytnout přesvědčivý důkaz, že větší míra vzdělání vedla v rozvojové zemi k navyšování mezd.

Nutno říci, že je nejenom jedinou žijící ženou, která vlastní toto ocenění, ale zároveň se stala i nejmladším laureátem v celé historii. Duflo bylo 46 let, když Nobelovu cenu získala. Až do tohoto okamžiku byl totiž nejmladším držitelem Kenneth Arrow.

Společně se svými kolegy byla „hybnou silou“ v rámci prosazování experimentů v terénu jako významné metodologie objevování příčinných vztahů v ekonomii. Pravidelně píše měsíční sloupek pro deník Libération. Je také redaktorskou periodika The American Economic Review. Je rovněž držitelkou řady ocenění, přičemž zmínit je třeba zejména cenu Frontier of Knowledge. Tato jí byla udělena za rozvojovou spolupráci, která je orientovaná na hodnocení vývoje ve sféře sociálního zabezpečení. Zajímavostí může být, že v roce 2015 se provdala za svého kolegu A. Banerjee.

Zdroj: 

VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Nobelovu cenu za ekonomii získali Duflová, Banerjee a Kremer za experimentální přístup ke zmírnění světové chudoby [online]. Praha: CT24, 2019 [cit. 2020-08-05]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2948945-zive-udelovani-nobelovych-cen-pokracuje-ted-za-ekonomii.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace