Franco Modigliani - Nobelova cena za ekonomii 1985

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Průkopnické práce při analýze spotřeby a úspor obyvatelstva a teoretické práce v oblasti podnikových financí a finančních trhů.

Popis osobnosti:

Narodil se 18. června roku 1918 v Římě. Poté, co ve své rodné Itálii dostudoval práva, byl nucen díky svým antifašistickým názorům, jakož i židovskému původu utéct do Spojených států amerických, a to přes Paříž. Došlo k tomu ve stejném roce, ve kterém se oženil se svou ženou Serenou Calabiovou. Poté, co dorazil do USA, dostal stipendium na New School for Social Research v New Yorku. Působil jako asistent na College School do Women v New Jersey i na Bard College při Columbia University. V roce 1944 mu byl udělen doktorát na New School. V tomtéž roce začal pracovat jako výzkumný asistent v Institute of World Affairs. Zároveň je nutno připomenout, že to bylo právě v této době, kdy rovněž uskutečnil svůj vůbec první příspěvek ke studiu úspor. Ten se proslavil jakožto Duesenberryho-Modiglianiho hypotéza.

Pozoruhodná část jeho života začala na Chicagské univerzitě. Zde spolupracoval jako výzkumný konzultant s Cowlesovou komisí pro ekonomický výzkum. Vyučoval i na mnoha univerzitách ve Spojených státech, včetně MIT. Uchvátila jej Keynesova Obecná teorie zaměstnanosti, kterou rozvíjel a bránil před zastánci monetarismu. Proslavil jej hned jeho první text „Preference likvidity a teorie úroku“. Šlo o zobecnění a doplnění Keynesovy teorie poptávky po penězích. Ve sféře investičního rozhodování podniků pak propojil vskutku neobvyklým způsobem teorii podnikových financí s obecnou teoretickou makroekonomií. Značný přínos pro makroekonomii pak ocenila Švédská banka Nobelovou cenou.

Zdroj: 
SOJKA, Jiří. Teorie spotřeby zbořila dosavadní poznatky [online]. Praha: iList, 2009 [cit. 2020-07-22]. Dsotupné z: http://www.ilist.cz/clanky/teorie-spotreby-zborila-dosavadni-poznatky.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace