Friedrich A. Hayek - Nobelova cena za ekonomii 1974

Země:

Rakousko

Nobelova cena:

Průkopnická práce v teorii peněz a ekonomických kolísání a pronikavá analýza vzájemné závislosti ekonomických, společenských a institucionálních jevů (společně s Gunnarem Myrdalem).

Popis osobnosti:

Narodil se 8. května roku 1899 ve Vídni. Jeho otec působil jako profesor botaniky na vídeňské univerzitě. Ve Vídni studoval nejprve na gymnáziu a posléze také na univerzitě. V roce 1921 zde získává doktorát práv a za další dva roky také doktorát společenských věd. Během let 1923 až 1924 dále postgraduálně studoval také na univerzitě v New Yorku. Poprvé se do historie nesmazatelně zapsal svou peněžní teorií cyklu. Začal přednášet na vídeňské univerzitě a v roce 1929 také habilitoval. Za další dva roky úspěšně přednášel na London School od ekonomics.

V letech 1950 až 1962 působil na univerzitě v Chicagu. Zde působil jako profesor společenských a morálních věd. Nicméně po dvanáctiletém působení ve Spojených státech amerických se vrátil zpátky do Evropy, kde mu bylo nabídnuto místo na univerzitě ve Freiburgu. Zde také zůstal až do konce svého aktivního života.

Ve svých dílech se zpravidla zabýval otázkou peněz. Ty sehrávají stěžejní úlohu v hospodářském cyklu, přenosu informací, jakož u v motivaci lidí. Věnoval se také studiu procesů, jimiž se z jednání svobodných lidí spontánně utváří společenský řád. Na sklonku své kariéry ve své trilogii „Právo, zákonodárství a svoboda“ vyložil liberální principy spravedlnost a politické ekonomie.

Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

RYBÁK, Pavel. Friedrich August von Hayek. Praha: Business and Economics, 2015. s. 12.

RIEGEL, Karel. Ekonomická psychologie. Praha: Grada, 2007. s. 20.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace