Gary Becker - Nobelova cena za ekonomii 1992

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Rozšíření sféry mikroekonomické analýzy na nové oblasti lidského chování a lidských vztahů, včetně chování netržního.

Popis osobnosti:

Narodil se 2. prosince roku 1930 v Pottsville ve americké Pennsylvanii. Poté, co ukončil univerzitní studium v Princetonu v roce 1951, rozhodl se přejít na Chicagskou univerzitu. Na této v roce 1955 také obhájil disertační práci. Jeho školitelem se stal Milton Friedman, který mu nabídl na Chicagské univerzitě místo. Becker ovšem odešel na Columbijskou univerzitu a na té zůstal až do roku 1968. Posléze se sem však vrátil, a to už jako profesor ekonomie.

Mezi americkými ekonomy se mu dostalo velkého uznání. O tomto ovšem svědčí také fakt, že byl dlouholetým prezidentem Americké ekonomické asociace sdružující ekonomy všech směrů a ideologií. Nutno dodat, že Beckerovi se podařilo upoutat pozornost svým výzkumem a teoriemi v takových oblastech, které byly do té chvíle považovány za „neekonomické“. Jednalo se především o následující:

V roce 1992 mu byla udělena Nobelova cena. Tu získal za to, že ukázal, jak je možné analýzou zájmů jednotlivce vysvětlit podstatnou část jeho chování a jednání. Tyto jevy vysvětlil prostřednictvím standardních nástrojů mikroekonomické analýzy.

Zdroj: 
HOLMAN, Robert. Dějiny ekonomického myšlení. Praha: C. H. Beck, 2005. s. 440.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace