George A. Akerlof - Nobelova cena za ekonomii 2001

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Analýza trhů při existenci asymetrických informací (společně s Andrewem Michaelem Spencem a Josephem E. Stiglitzem).

Popis osobnosti:

Narodil se 17. června roku 1940 ve Spojených státech amerických. Studoval na Yale University. Tu dokončil v roce 1962. Posléze studoval na MIT a zde mu byl za další čtyři roky udělen titul doktora. Na MIT se zaměřil na teorii růstu. Jakožto ekonom se zaobíral Keynesianskou makroekonomií. Usiloval o postavení Keynesianské ekonomie na mikroekonomických předpokladech. Akerlof se zaměřil na to, z jakého důvodu vlastně existuje nezaměstnanost, z jakého důvodu existuje nedobrovolná nezaměstnanost a podařilo se mu vytvořit teorii nezaměstnanosti založenou na produktivní mzdě.

Hned v prvním roce, kdy byl na Berkley, napsal práci „Market for Lemons“. Jedná se o práci, za kterou mu posléze byla udělena Nobelova cena. Vysvětlil zde, jak velké následky může mít existence asymetrické informace pro výsledky tržní směny. Tento model objasnil na příkladu ojetých aut. Ojeté automobily se v USA nazývají „lemons“. V další práci pak rozebral i mnoho dalších příkladů asymetrické informace. Zmínit je třeba zejména oblast kastovních systémů, či pracovních podmínek v továrnách. Později se zaměřil rovněž na problematiku chudoby, či na politické otázky. Zmínit je třeba například ekonomickou strategii pro Východní Německo v robě sjednocení nebo příčiny narůstajícího množství dětí narozených mimo manželství v USA.

Zdroj: 
VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

HOLMAN, Robert, LOUŽEK, Marek, ed. Americká finanční krize: hrozba pro světovou ekonomiku? : sborník textů. Praha: Centrum pro ekonomiku a politiku, 2008. Ekonomika, právo, politika. s. 151.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace