George J. Stigler - Nobelova cena za ekonomii 1982

Země:

Spojené státy americké

Nobelova cena:

Významné studie o průmyslové struktuře, fungování trhu a o příčinách a následcích veřejné regulace.

Popis osobnosti:

Narodil se 17. ledna roku 1911 v americkém Rentonu. Střední školy absolvoval v Seattlu. Posléze také absolvoval Washington University, dále naNorthwestern University a také University of Chicago. Poslední jmenovaná pro něj představovala hlavní součást jeho studií a zde také obhájil v roce 1938 doktorát. Jeho životní dráha představovala „zcela klasickou“ dráhu amerického univerzitního profesora.

Jeho obrovská vytrvalost ve sběru a vyhodnocování empirických dat jej přivedla mimo rozvinutí ekonomické statistiky taktéž řadě dalších objevů a zejména pak k „rozbití“ řady zavedených klišé. Zmínit je například třeba, že se mu podařilo objasnit problém rozptylu cen, či vysvětlit chování státu ve sféře regulačních opatření a ekonomického hospodářství. Jeho vysvětlení chování státu ve sféře regulačních opatření a ekonomického zákonodárství se zakládá na aplikaci teorie maximalizujícího užitek. Povedlo se mu ukázat, že ekonomické zákonodárství, jakož i hospodářskopolitická opatření jsou obvykle utvářena takovým způsobem, že zvýhodňují spíše jednotlivé zájmy výrobců, podniků či odvětví nežli obecnou veřejnost.

Jakožto prominentní člen chicagské školy, který prosazoval ekonomický přístup k vysvětlování veškerého lidského chování, se svými mnohostrannými a pestrými aplikacemi se zasloužil mimo jiné také o to, že ekonomie je stále více pojímána jako obecně analytické soustrojí. Stala se z ní v podstatě imperiální věda.

Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace