Gunnar Myrdal - Nobelova cena za ekonomii 1974

Země:

Švédsko

Nobelova cena:

Průkopnická práce v teorii peněz a ekonomických kolísání a pronikavá analýza vzájemné závislosti ekonomických, společenských a institucionálních jevů (společně s Friedrichem A. Hayekem).

Popis osobnosti:

Narodil se 6. prosince roku 1898 ve švédském městečku Gustafs. Jeho manželka zastávala vysoké funkce v Organizaci spojených národů, jakož i v UNESCO. Myrdal absolvoval právnickou fakultu Univerzity ve Stockholmu a po promoci se věnoval právnické praxi. Nicméně posléze dále pokračoval ve studiu, stal se profesorem a na Univerzitě ve Stockholmu přednášel politickou ekonomii včetně finančních věd. Od roku 1961 přednášel světovou ekonomiku. Založil a také řídil Institut mezinárodních hospodářských studií.

Z počátku se v rámci své vědecké dráhy věnoval peněžní teorii, avšak posléze soustředil svůj výzkumný záběr na širší spektrum sociálně ekonomických jevů. Během studia problematiky světové ekonomiky realisticky analyzoval charakter a příčiny nerozvinutosti. Jeho přístup k otázkám rozvoje a zaostalosti je dokonce i v současné době považován za schůdnou cestu, jak se domoci hlubšího pochopení komplikovanosti situace určitých zemí a oblastí v zájmu hledání efektivních cest k překonávání chudoby a k sociálně ekonomickému pokroku. Od teoretických konstrukcí přešel k realistickému nazírání na realitu. Myrdal zdůraznil, že ekonomické procesy se odehrávají ve skutečném světě lidí, kteří mají různé touhy, normy i hodnoty. Jeho souhrnný koncept analýzy problémů rozvojového světa otevřelo prostor pro navazující interdisciplinární výzkum. Zároveň k tomu poskytlo ucelený rámec, jakož i metodický návod.

Zdroj: VOJÍŘ, Stanislav. Nositelé Nobelovy ceny za ekonomii [online]. Praha: Vysoká škola ekonomická v Praze, 2019 [cit. 2020-07-07]. Dostupné z: https://knihovna.vse.cz/nobel/.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Plné znění pravidel pro zpracování osobních údajů. Další informace